Thai Bodywork

Masaż tajski


Tradycyjna medycyna tajska łączy w sobie mądrość buddyjską i starożytną kulturę tajską. Tajowie swoją wiedzę medyczną zbudowali głównie na obserwacji przyrody. Przez wieki medycyna była wyłączną domeną buddyjskich świątyni. Z czasem wiedza ta rozpowszechniła się również w świeckich wspólnotach i lokalnych społecznościach. W takiej też formie przetrwała do dziś, zachowując przy tym swój oryginalny charakter. Dziś rozwinięte kliniki masażu działają w szpitalach na terenie całej Tajlandii, a masaż tajski cieszy się uznaniem i zaufaniem jako część publicznej służby zdrowia, jak i powszechna forma profilaktyki zdrowotnej. Masaż tajski ze względu na swoje działanie medyczne i relaksacyjne zyskał popularność na całym świecie.

Podstawowe wartości i założenia

Fundamentem masażu tajskiego, podobnie do założeń medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej, jest patrzenie na człowieka jako na całość. Aparat kognitywny i emocjonalny jest częścią naszego ciała, a mózg jest jednym z organów, nie mniej, nie bardziej ważnym niż jelita, płuca, czy serce. Naszego psyche nie da się natomiast sprowadzić jedynie do mózgu. “My” to całe nasze ciało. Nasze wspomnienia, doświadczenia, emocje, przeżycia kodowane i zapisywane są nie tylko w naszej głowie, a w całym ciele. Poprzez pracę z ciałem mamy więc wpływ na stan poszczególnych jego części, układów i organów, ale także na nasze emocje i stan umysłu. Świadomy dotyk jest niezbędny dla dobrego samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju człowieka na każdym etapie życia.

Sensib Therapy

Masaż tajski bazuje na dwóch głównych systemach teoretycznych. Pierwszy z nich to teoria czterech elementów życia: ziemi, wody, ognia i wiatru. Jest to główna zasada tajskiej medycyny naturalnej, a masaż tajski – jedną z jej gałęzi.

Drugą centralną teorią masażu tajskiego jest teoria linii Sensib. Według niej każdy nacisk zastosowany przez masażystkę podczas sesji powinien stosować się do konkretnego kanału Sensib. Przez kanały Sensib płynie energia życiowa, czyli „Prana“ (po tajsku: „Lom Pran“ – “wiatr życia”). Według tradycyjnej tajskiej medycyny główną przyczyną bólu i  chorób są przeszkody w przepływie życiowej energii. Linie Sensib stanowią główne kanały energetyczne w ciele i wymagają regularnej pielęgnacji, aby uniknąć blokad i stagnacji. Zastosowany poprawnie masaż tajski pomaga pozbyć się blokad i tym samym przywraca balans w ciele i umyśle. Według medycyny tajskiej istnieje 10 głównych kanałów Sensib. „Sen“ oznacza ścieżkę lub linię, a „Sib“ – dziesięć. Wszystkie 10 Sen mają swoje źródło około pięć centymetrów pod powierzchnią brzucha w okolicy pępka.

Pod względem kanałów energetycznych i wizji krążenia w nich życiowej energii masaż tajski jest często porównywany do masażu chińskiego. Filozofia obu praktyk zakorzeniona jest w teorii elementów życia, a obie mapy linii energetycznych, a więc tajskich Sensibów i chińskich meridianów w dużym stopniu się pokrywają. Istotna różnica polega jednak na tym, iż masaż tajski skupia się na przepływie energii w ścieżkach Sen, a tym samym działanie lecznicze polega na udrożnieniu tych ścieżek. W chińskim masażu chodzi natomiast o pobudzenie energii życiowej w poszczególnych organach poprzez skierowanie działania leczniczego przez odpowiedni kanał energetyczny bezpośrednio do organu.

Masaż
tajski

Podstawowa technika w masażu tajskim polega na nacisku na określone punkty i wzdłuż linii masażowych w płynnym, spokojnym rytmie przy użyciu kciuków, wnętrz dłoni, palców, łokci, przedramion lub stóp. Nacisk na ciało klienta/ klientki stosowany jest bezpośrednio na mięśnie, jak i do wnętrza mięśni, gdzie znajdują się naczynia krwionośne, limfatyczne, węzły chłonne i włókna nerwowe.

Towarzyszący wielu osobom na co dzień stres powoduje napięcie, które prowadzi do obniżenia krążenia krwi w niektórych rejonach ciała. To z kolei prowadzi do produkcji metabolicznych odpadów – toksyn, które są przyczyną bólu w okolicy napięcia. Na ból ten mięśnie reagują jeszcze większym napięciem. W ten sposób tworzy się błędne koło. Poprzez zastosowanie w tym rejonie nacisku, po czym jego zwolnienie pomagamy uwolnić zmagazynowane toksyny, dzięki czemu mięsień się rozluźnia, a ból ustępuje.

Prócz sekwencji wykorzystujących nacisk masaż tajski oferuje bogate spektrum technik dynamicznych, jak wprowadzanie w ruch poprzez kołysanie, mobilizację stawów oraz rozciąganie. Do masażu tajskiego należy także refleksologia stóp. Techniki te pozwalają również dotrzeć w głąb tkanek miękkich i w razie potrzeby pracować na organach wewnętrznych.

Zgodnie z teorią linii Sen usuwanie blokad powinno rozpocząć się od czubka głowy aż do dolnych partii ciała. Dlatego też sesję masażową standardowo rozpoczyna się od głowy. Nawet jeśli wykonywany jest masaż całego ciała, sesja koncentruje się w dużym stopniu na miejscu, w którym klient/ klientka odczuwa ból lub dyskomfort i ma na celu długofalowe rozwiązanie określonego problemu zdrowotnego klienta/ klientki.

Efekty masażu tajskiego

 
 • Układ kostny: 

  poprawia mobilność kości, stawów, ścięgien i tkanek łącznych. Wspomaga krążenie i płynną pracę stawów

 • Układ mięśniowy i tkanka łączna:

  usuwa toksyny z masy mięśniowej, rozluźnia ścięgna i poprawia elastyczność, podnosi mobilność i ruchomość stawów

 • Układ krążenia: 

  poprawia krążenie, obniża tętno, podwyższa temperaturę w masowanym obszarze, usprawnia krążenie limfatyczne

 • Układ nerwowy: 

stymuluje i poprawia działanie systemu nerwowego, łagodzi ból, poprawia działanie organów wewnętrznych: żołądka, jelit itd.

 • Układ pokarmowy: 

poprawia elastyczność przewodu pokarmowego i wzmaga pracę żołądka, zapobiega niestrawności lub przywraca właściwe trawienie

 • Układ oddechowy: 

wpływa na pogłębienie oddechu, a tym samym rozluźnienie i odprężenie

 • Skóra:

pobudza krążenie do powierzchni skóry, przez co także poprawia jej wygląd

 • Stan mentalny i emocjonalny:

mózg nie jest jedynym organem, w którym magazynowane są nasze wspomnienia i emocje. Emocjonalne doświadczenia zapisywane są także w wielu innych częściach ciała, do których informacje docierają za pośrednictwem peptydów. Receptory peptydów znajdują się w organach, gruczołach wydzielania wewnętrznego, skórze, mięśniach i tkankach. Dzięki temu, iż masaż dotyka także tych obszarów, może zwiększyć naszą świadomość własnej kondycji mentalno – emocjonalnej i pomóc w przywróceniu na tym poziomie równowagi.

Całościowym efektem masażu jest poczucie relaksu i równowagi, a jednocześnie witalności, energii i odświeżenia.